LEŻENIE NA BRZUSZKU – DLACZEGO JEST TAK WAŻNE?
Z obserwacji fizjoterapeutów i specjalistów wynika, że coraz większa liczba coraz młodszych dzieci ma problemy motoryczne, problemy z napięciem mięśniowym, problemy z prawidłową postawą. Jako jedną z istotnych przyczyn takiego stanu rzeczy może być niedostatecznie częste leżenie na brzuszku.
Za dużo czasu spędzają w podkurczonej pozycji w fotelikach samochodowych, w leżaczku-bujaczku, czy w wózku. Mięśnie brzucha i mięśnie w ogóle (zwłaszcza przedramion, ramion i szkieletowe odpowiedzialne za raczkowanie i chodzenie) nie rozwijają się odpowiednio. Skutkiem tego jest często konieczność poddania dzieci późniejszym terapiom.
Leżenie na brzuszku jest niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlęcia w pierwszym roku życia.
Daje możliwość trenowania mięśni tułowia, pleców, szyi, dzięki którym maluch może się podpierać, dźwigać główkę i obserwować otoczenie. W tej pozycji dziecko ćwiczy napięcie mięśniowe i wspomaga proces integrowania odruchów niemowlęcych, rozwija nawet postrzeganie wzrokowe oraz usprawnia ciało.
Ta pozycja wspiera prawidłowe ułożenie bioder, gdyż dzieci w tym czasie naturalnie podkurczają nóżki. Oprócz tego leżenie na brzuszku zmniejsza ryzyko odkształcenia główki.
Dlatego też, patrząc na wszystkie plusy wynikające z leżenia na brzuszku, powinniśmy kłaść nasze maleństwo w tej pozycji już od urodzenia.
Sam fakt, że zdecydowanie największa część rozwoju fizycznego w pierwszym roku życia odbywa się na brzuchu (dziecko położone w tej pozycji może zacząć się przesuwać do przodu, najpierw pełzając, a następnie – uzyskawszy pozycję czworaczą – raczkując) pokazuje jak istotne jest kładzenie dziecka w tej pozycji. W przeciwnym razie niestety ale rozwój fizyczny może zostać w znacznym stopniu zaburzony.
Ale przecież maluchy wcale nie leżą chętnie na brzuszku. Dlaczego?
Maluchy niechętnie leżą na brzuszku (podniesienie ciężkiej główki i utrzymanie jej w górze to nie lada wysiłek), warto jednak jak najczęściej do tego zachęcać, nawet poprzez zabawianie lub kołysanie w tej pozycji, co jest znacznie ciekawsze.
Poza oczywistymi korzyściami dla wzmacniania mięśni, pozycja ta bardzo usprawnia integrację sensoryczną, ponieważ mózg dziecka “do góry nogami” musi nauczyć się oceniać odległość, obserwować i oceniać otoczenie, scalać informacje oraz wytworzyć nowe połączenia neuronowe, żeby móc przeanalizować sytuację.
Co daje dziecku leżenie na brzuszku:
+ Rozwija mięśnie posturalne, odpowiadające za prawidłową postawę ciała
+ Uczy podnosić głowę, dzięki czemu dziecko wzmacnia mięśnie karku
+ Masuje brzuszek, co ułatwia oddawanie gazów
+ Ćwiczy mięśnie kręgosłupa
+ Ćwiczy i wzmacnia mięśnie rąk, dzięki czemu dziecko łatwiej zacznie raczkować
+ Rozwija mięśnie nóg
+ Wspiera prawidłowe ułożenie bioder, gdyż dzieci naturalnie wtedy podkurczają nóżki
+ Wspiera rozwój mózgu
+ Wzmacnia integrację sensoryczną
+ Zapobiega odkształcaniu się główki (powstaniu tak zwanej płaskiej głowy)
Dzieci powinny leżeć na brzuszku już od pierwszych dni po urodzeniu. Zaraz po zagojeniu pępowiny, maluch może, a nawet powinien spędzać na brzuszku nawet kilka godzin w ciągu dnia (pod naszą opieką może odbyć dzienną drzemkę w tej pozycji). Im wcześniej zaczniemy kłaść maleństwo w ten sposób, tym łatwiej samo opanuje tę pozycję i chętniej będzie tak spędzało czas.
Na brzuchu nie mogą leżeć wcześniaki w pierwszych miesiącach i dzieci poważnie chore. Wszystkie inne, włącznie z dziećmi z niepełnosprawnością, powinny jak najwięcej czasu spędzać w tej pozycji po to, aby prawidłowo się rozwijać.
UWAGA:
Zawsze należy być przy dziecku, które leży na brzuszku, by móc w każdej chwili zareagować, gdyby coś niespodziewanie zaczęło się dziać. Ponadto nie powinniśmy kłaść w ten sposób dziecka do snu w nocy.
Zobacz również:
Rozwój w Memoli – Leżenie na brzuszku w Memoli
Opina rodziców – Problemy z napięciem mięśniowym
Co to jest Integracja Sensoryczna (SI)?
Linki na ten temat:
Niemowlę na brzuszku. Czy naprawdę trzeba kłaść niemowlę na brzuchu?
Mama fizjoterapeutka – Leżenie na brzuszku jest SUPER!!!